O Asociaci pro elektronickou komerci

Asociace pro elektronickou komerci (APEK) je sdružením 663 firem, podnikatelů a odborníků v elektronickém obchodu. Asociace byla založena v roce 1998 jako nezávislá organizace, která podporuje rozvoj elektronického obchodu v České republice. Mezi členy APEKu patří největší české internetové obchody, přední softwarové společnosti a finanční instituce. APEK zastupuje e-commerce trh při komunikaci s médii a státní správou. Svým členům poskytuje podporu formou právních informací, seminářů, studií, networkingu a poradenství.

Více o členství Stát se členem
"Jsem rád, že díky svému aktivnímu zapojení v APEKu mohu s dalšími obchodníky sdílet vzájemné zkušenosti z oblasti e-komerce. Každý rok se těším na konferenci E-Business Fórum, kde se potkávám se všemi důležitými lidmi z naší branže."

Ing. Ondřej Fryc,
Investor, zakladatel Mall.cz

"Studie a výzkumy z dílny APEKu mi nejednou pomohly při důležitých obchodních rozhodnutích. Oceňuji, že APEK funguje jako ucelená platforma pro sdílení zajímavých dat a informací."

Martin Kasa,
Předseda předsednictva, zakladatel Pilulka.cz

"APEK je pro mne místem, kde mohu potkávat podnikatele, kteří mají tah na branku a chuť posouvat svůj online byznys. I začínající obchodníci zde mají své místo a vzájemně se dokážeme inspirovat."

Jakub Havrlant,
CEO Rockaway

"Často využíváme semináře APEK pro školení a vzdělávání našich zaměstnanců, každý rok se tak i díky APEK seminářům posouváme dopředu. Oceňujeme, že ani v oblasti nepřehledné legislativy nám díky APEKu nic neunikne."

Martin Rozhoň,
Místopředseda předsednictva, zakladatel Vivantis.cz

"Z APEKu čerpám aktuální a přehledné informace, které mi pomáhají rozvíjet svůj byznys. Z jednání se státní správou, partnerskými sdruženími či spotřebitelskými organizacemi mi APEK vždy předloží to nejdůležitější a já ušetřím cenný čas.“"

Tomáš Čupr,
Člen předsednictva, CEO Rohlik.cz

S čím vám asociace pomůže?

V APEK klademe velký důraz na podporu rozvoje odborných znalosti a vzdělávání našich členů. Připravujeme pro ně proto řadu APEK seminářů, webinářů a workshopů, a to ve spolupráci se špičkovými lektory. Semináře a webináře jsou zaměřené na praktická a aktuální témata. Ročně mohou členové APEK navštívit až 50 takových vzdělávacích bloků. 

Dále zpracováváme ve spolupráci s partnery či interně v rámci asociace odborné studie a výzkumy. Zaměřujeme se jak na české prostředí, tak i na prodej do zahraničí. Členové APEK mají k dispozici studie, které jim mohou sloužit jako svým způsobem manuál pro vybrané přeshraniční trhy (Maďarsko, Polsko, Rumunko, Německo a Rakousko). Každý měsíc navíc zasíláme členům newsletter s mediálním přehledem, aby nepřišli o nejdůležitější události ze scény e-komerce. Všechny tyto aktivity jsou zahrnuty v členských příspěvcích!

Co tedy přináší APEK svým členům v rámci vzdělávání?

APEK reprezentuje a také spoluvytváří komunitu odborníků a podnikatelů v rámci české e-komerce. A jaké je lepší místo pro setkávání a vzájemnou komunikaci, než zajímavé odborné konference či moderované diskuze? Naše asociace je partnerem řady úspěšných eventů včele s konferencí E-Business Forum. Spolupracujeme s řadou dalších subjektů v ČR i zahraničí a poskytujeme díky tomu našim členům zvýhodněné vstupné a další spojené výhody. V rámci asociace rozvíjíme networkingové projekty APEK Event+ nebo APEK Partners.

Jaké jsou tedy hlavní APEK - Eventy?

  • E-Business Forum
  • APEK Event+
  • APEK Partners
  • Další partnerské eventy

Jednou z nejdůležitějších částí činností APEK je sledování legislativních novinek a spolupráce se státní správou v oblasti změn. Svými stanovisky se podílíme na přípravě postojů ČR a upozorňujeme na nedostatky. Z pohledu členů je pak důležité, že pro ně připravujeme řadu aktuálních informací z dění v oblasti práva. Díky tomu se tak mohou věnovat své hlavní činnosti - prodeji zboží nebo služeb.

Ve spolupráci s advokátní kanceláří členům poskytujeme každý měsíc právní oběžník na vybrané téma a zpracováváme pro ně také odborné analýzy na jejich dotazy. Připravujeme manažerské přehledy změn nebo komplexnější podklady jako v případě právních novinek 2022. Nedílnou součástí naší činnosti jsou volně dostupné APEK Vzorové obchodní podmínky, které usnadní podnikání především malým a začínajícím e-shopům. A pro ty, kteří chtějí mít jistotu, že splňují všechny zákonné požadavky je tu dlouhodobý projekt APEK - Certifikovaný obchod.

Jménem obchodníků se také věnujeme komunikaci se státní správou a prostřednictvím naší partnerské organizace také s EU. Hájíme postoje našich členů a bojujeme za kvalitnější legislativu i férový přístup ze strany všech institucí.

Činnost APEK v oblasti práva a komunikace se státní správou zahrnuje:

Členové asociace

Mezi 663 členů patří lídři trhu – největší internetoví obchodníci, elektronická tržiště, poskytovatelé IT služeb, konzultanti, logistické firmy, poskytovatelé finančních či právních služeb.

Všichni členové

Partneři asociace

Partneři Asociace z řad dalších zájmových sdružení a neziskových organizací jsou především:

APEK je nevládní nezisková organizace, občanské sdružení podle zákona č. 83/1990 Sb., o sdružování občanů, registrované u Ministerstva vnitra ČR.

Dokumenty a stanovy asociace

APEK - Certifikační pravidla (PDF, 233 kB)Certifikační pravidla pro značku APEK - Certifikovaný obchody platná od 1. 1. 2014
Stanovy APEK (PDF, 51 kB)Stanovy Asociace pro elektronickou komerci (APEK)
Kodex terminologie lhůt dodání (PDF, 103 kB)Obchodník hlásící se k Terminologii lhut dodání používá na svých stránkách pouze jednoznacné a nezavádející údaje a neklame spotrebitele.