Vánoční on-line nákupy vrcholí, útraty v prosinci atakují opakovaně hranici 7 miliard korun týdně

Publikováno: 17. prosinec 2020

Nákupy dárků na internetu opět překonávají rekordy v porovnání s předešlými lety, v průběhu prosince pak dosahují on-line prodeje celoročních vrcholů. I s ohledem na koronavirovou krizi se útraty více rozprostřely, podle odhadů Asociace pro elektronickou komerci (APEK) atakují od začátku měsíce obraty rovnoměrně hranici 7 miliard korun týdně. Právě nyní se současně blíží čas pro přípravu posledních vánočních objednávek tak, aby dárky dorazily na konkrétní adresu pod stromeček včas. Do poslední chvíle pak budou moci nakupující samozřejmě objednávat zboží do výdejen internetových obchodů.

„Vánoční objednávky se letos více rozprostřely do celé první poloviny prosince a nemají tak jednoznačný vrchol jako v minulosti. Nahrávají tomu jak snaha letos nakoupit dárky včas s ohledem na vytížení e-shopů, tak i Štědrý den, který připadl v roce 2020 na čtvrtek, což oproti předchozím rokům mírně mění vhodné termíny objednávek. Unikátní je navíc dopad znovuotevření kamenných obchodů, ke kterému došlo 3. prosince. Tato kombinace způsobuje, že meziroční srovnání on-line prodejů je naprosto jedinečné,“ komentuje situaci výkonný ředitel APEK Jan Vetyška a dodává: „Zatímco za běžných okolností by nákupy na síti silně vrcholily na přelomu minulého a probíhajícího týdne, letos je vše trochu jinak. Prodeje jsou rekordní, ale nejvyšší meziroční růst jsme zaznamenali v úvodu prosince.“ Z dat a předpokladů APEK vyplývá, že nejméně v prvních čtrnácti prosincových dnech atakovaly obraty za zboží prodané na internetu hranici 7 miliard týdně. „To jsou hodnoty obdobné, jakých e-shopy dosahovaly v nedávném období Black Friday. Počet objednávek je nadále velmi vysoký, v každém případě pro doručení zboží na adresu doporučujeme zákazníkům dále neváhat. Osobní odběry budou v rámci aktuálních pravidel možné opět až do poslední chvíle.

A jaké dárky budou letos pod vánočním stromečkem nejčastěji? A které budeme nejvíce objednávat na internetu? Není asi žádným překvapením, že vládnout v počtu on-line objednávek budou hračky, které se chystá pořídit téměř 40 % českých uživatelů internetu. To potvrdil panelový výzkum APEK mezi spotřebiteli zaměřený na letošní předvánoční nákupy, který byl realizován prostřednictvím internetového sběru ve spolupráci s agenturou Nielsen Admosphere na vzorku 1240 respondentů z internetové populace 15+.

Hračky samozřejmě patří k nejčastějším dárkům každoročně, děti se na ně jistě těší už nyní. Náš panelový výzkum potvrdil, že pokud Češi využijí k vánočnímu nákupu internet, 39,5 % z nich objedná alespoň jednu hračku,“ uvádí Jan Vetyška. Populární budou ale letos v on-line prostředí také knihy (alespoň jednu objedná 34,6 % nakupujících), oblečení a obuv (32,6 %) nebo produkty pro zdraví a krásu (32,3 %). „Jedná se samozřejmě o ty většinou levnější kategorie zboží. Zákazníci ale plánují samozřejmě i nákup finančně náročnějšího zboží,“ doplňuje Vetyška. Například mobily či tablety v e-shopech objedná 22,3 % nakupujících, šperky či hodinky 20,1 %, bílé zboží 19,3 % a černou elektroniku 16,6 %.

Zájem o nákup na internetu je letos rekordní. Meziroční růst obratů překonává 25 % a jen za vánoční nákupy, tedy v období od října do Štědrého dne, by celkově Češi on-line měli utratit více než 65 miliard. Neexistuje žádná kategorie dárků, které by se v e-shopech nedaly koupit,“ shrnuje Jan Vetyška.

Asociace pro elektronickou komerci (APEK) v současné době odhaduje, že celkové roční obraty za prodané zboží na internetu budou v roce 2020 atakovat hranici 200 miliard korun, což by znamenalo více než 25% meziroční růst. Podíl na českém maloobchodě by tak mohl dosáhnout až 16 %.