Ukázkový obchod Bezpečný nákup.cz s březnem neskončil

Publikováno: 25. duben 2005

Nákup v internetovém obchodě není pro začátečníky úplně jednoduchou záležitostí. Ukázaly to výsledky ukázkového obchodu na www.bezpecnynakup.cz, který byl spuštěn v rámci Března – měsíce internetu.

V průběhu března si zde vyzkoušelo, jak probíhá nákup na internetu, celkem 17 215 zájemců. Z toho 19 % nákupů nebylo zakončeno úspěšně. Proto se Asociace pro elektronickou komerci (APEK) a ČSOB, které byly s BMI sdružením hlavními organizátory projektu, rozhodly ponechat zkušební obchod nadále v provozu.

„Během března si mohli návštěvníci ukázkového obchodu vyzkoušet i placení kartou.   Potěšilo nás, že při tom použili všech 10 testovacích karet a že nejčastěji si vyzkoušeli  karty 3D-Secure s přídavným heslem určeným pro transakce prováděné na internetu,“ uvedl Petr Skála, ředitel útvaru Karty ČSOB. Z celkem 6000 transakcí bylo přibližně 2500 úspěšně autorizovaných plateb. Na 700 transakcí bylo zamítnuto z důvodu nesprávně zadaných údajů a 260 transakcí kvůli nesprávné autentikaci.

Pro obchodníky i bankovní odborníky bylo rovněž užitečné sledovat diskusi, která se na www.bezpecnynakup.cz rozvinula. Z ní vyplynulo, co činí uživatelům potíže a o co se nejvíce zajímají. Nejčastěji se ptali, které karty je možné použít k placení na internetu.

„Poznatky získané během měsíčního provozu ukázkového obchodu nás vedly k rozhodnutí, že aplikaci www.bezpecnynakup.cz ponecháme i po skončení měsíce internetu v provozu,“ řekl Nikola Rafaj, ředitel APEK. „Dotazy zákazníků pomáhají i obchodníkům, v čem by se měli zlepšovat.“

Organizátorem 8. ročníku Března – měsíce internetu  je BMI sdružení, záštitu poskytlo Ministerstvo informatiky ČR, hlavními partnery jsou Asociace pro elektronickou komerci, ČSOB a DIGI TRADE, mediálními partnery   Atlas.cz, Český rozhlas, Právo, Protext – PR servis ČTK,  Springer Media CZ, Vogel Burda Communications a odbornými partnery FOR Internet a EPMA.  Partnery ukázkového obchodu www.bezpecnynakup.cz jsou eProton.cz, Internet Mall, Obchodní – dům.cz, Kasa.cz, Internet Shops, Čedok a HiFiShop.cz.

O APEKu
Asociace pro elektronickou komerci (APEK) je sdružením více než dvou set firem, podnikatelů a odborníků v oboru elektronického obchodu. Cílem asociace je soustavně podporovat rozvoj elektronického obchodování v České republice. Mezi členy patří mj. největší české internetové obchody, přední softwarové společnosti i finanční instituce. Více informací na www.apek.cz