Prodej zájezdů přes internet letos dosáhne 15% podílu na trhu

Publikováno: 28. červen 2006

Praha, 28. června 2006 – Letošní rok dosáhne prodej zájezdů přes internet hodnoty 2 miliard korun, což představuje 15 % celkového trhu. O vlivu internetu na podnikání v cestovním ruchu diskutovali zástupci předních českých společností na diskusním večeru z cyklu E-business Forum, který pořádají Asociace pro elektronickou komerci a TUESDAY Business Network.

Prodej zájezdů přes internet začal v České republice téměř z nuly teprve v roce 2002, dnes však patří v rámci střední Evropy k nejvýznamnějším. „Nejpozději do roku 2010 dosáhne prodej zájezdů přes internet podílu 35 %, “ komentuje vývoj Jaromír Beránek z Mag Consulting. „Dostaneme se tím na úroveň velkých zemí Evropské unie, dále již bude růst zřetelně pomalejší.“

V současné době na internetu nakupují zejména movitější klienti. „Průměrná cena prodaných zájezdů se pohybuje kolem 30 tisíc korun, přes internet se prodává více drahých zájezdů,“ říká Pavel Zelinger z Čedoku. Oproti klasickým internetovým obchodům však nejvíce nákupů dělají ženy. „Ženy objednávají 64 % zájezdů,“ potvrzuje Petr Staněk z NetTravel. „Ženy jsou ty, které rozhodují, kam a kdy se pojede na dovolenou.“

Klienti on-line cestovních agentur hojně využívají internetové bankovnictví. „Drtivá většina zájezdů je zaplacena převodem, několik procent klientů platí osobně v bance vkladem na účet. Platební karty jsou zatím pro nás příliš drahé,“ řekl Radek Stavinoha ze společnosti Invia.

V dalších letech se očekává nárůst individuální turistiky, zejména do exotických destinací. Čeští turisté si vlivem leteckých společností také zvykají na plně elektronické letenky, které budou mít vliv i na zavádění elektronických voucherů pro zájezdy.

E-business Forum podporují společnost Microsoft (www.microsoft.cz), časopis BIZ (www.casopis.biz) a Ministerstvo informatiky ČR (www.micr.cz).


O APEKu
Asociace pro elektronickou komerci (APEK) je sdružením firem, podnikatelů a odborníků v oboru elektronického obchodu. Od roku 1998 soustavně podporujeme rozvoj elektronického obchodování v České republice. Mezi naše členy patří největší české internetové obchody, přední softwarové společnosti i finanční instituce. Mezi hlavní projekty APEKu patří certifikace internetových obchodů, zařazená do vládního programu Česká kvalita. Více informací na www.apek.cz

O TUESDAY Business Network

TUESDAY Business Network je podnikatelská síť, sdružující profesionály z oblasti technologického podnikání (dodavatele, uživatele i další odborníky), poskytující příležitost pro networking, sdílení informací a zkušeností mezi podnikateli, investory, konzultanty a poskytovateli služeb v oblasti technologií a inovací. Hlavními aktivitami TUESDAY Business Network jsou pořádání akcí, seminářů a konferencí, příprava průzkumů trhů a white paperů, vzdělávání a evangelizace trhu o možnostech využívání technologií v profesionální činnosti. TUESDAY Business Network spolupracuje s řadou dalších asociací v České republice i zahraničí.

Kontakt:
APEK
Helena Wudyová
Tel: 224916514, gsm: 775341001, e-mail: helena.wudyova@apek.cz

TUESDAY Business Network
Petra Hubačová, marketing manažer, e-mail: ph@tuesday.cz
Petra Seidlová, sales manažer, e-mail: ps@tuesday.cz
Tel: +420.296.202.211, e-mail: info@tuesday.cz, http://www.tuesday.cz