Poslanci neschválili změny v EET, on-line platby se musí od 1. 3. 2017 evidovat

Publikováno: 13. leden 2017

Poslanci Parlamentu ČR dnes v rámci třetího čtení pozměňovacího návrhu v oblasti daní zamítli možnou úpravu zákona o EET, když pro schválení hlasovalo 78 poslanců. Pro schválení bylo přitom potřeba 83 hlasů. Cílem této navrhované úpravy bylo vyjmutí on-line plateb z povinné evidence tržeb. E-shopům tak s platností od 1. 3. 2017 zůstává povinnost evidovat všechny elektronické platby přijaté za prodej zboží či služeb.

Výsledkem hlasování jsme zklamaní, návrh neprošel o pouhých pět hlasů. I když se z praktického tématu stalo téma politické, podařilo se přesvědčit o smysluplnosti tohoto návrhu řadu poslanců. Víceméně všechny strany uznávají, že on-line platby přijaté v internetových obchodech jsou do EET zahrnuty zbytečně, změny se ale nakonec dosáhnout nepodařilo. APEK bude nicméně dále pokračovat ve snaze o zjednodušení podmínek pro internetové obchodníky,“ hodnotí dnešní hlasování v Poslanecké sněmovně výkonný ředitel APEK Jan Vetyška a pokračuje: „Nyní tedy musíme vyřešit nejen ve spolupráci se státní správou, jak postupovat při evidenci tržeb u on-line platebních metod v praxi. Pro e-shopy se jedná o velké technické komplikace, v některých případech až neřešitelné.

APEK také ihned potvrdil přípravu semináře zaměřeného na téma „EET a e-shopy“. Ten proběhne v pátek 27. ledna 2017 a o konkrétních podrobnostech bude asociace informovat na začátku příštího týdne. „Chceme pomoci všem našim členům, aby se v problematice evidence tržeb dobře orientovali. V rámci semináře by měl být dostatek prostoru jak pro zástupce státní správy, tak i pro prezentování konkrétních návrhů technických řešení,“ říká Jan Vetyška.