Platba kartou při online nákupech roste, mladá generace se elektronické platby nebojí

Publikováno: 28. květen 2015

Stále více zákazníků využívá při nákupu zboží či služeb na internetu k platbě online metody. Těm vévodí podobně jako v západní Evropě a USA platební karta, která se tak řadí mezi nejpoužívanější internetové platební metody vůbec. Nejvíce se nárůst obliby online plateb projevuje u nakupujících ve věku do 34 let. Potvrzují to informace z aktuální Studie platebních metod, kterou připravila Asociace pro elektronickou komerci (APEK).

Zatímco zákazníci ve věku 35 let a starší uvádí jako svojí oblíbenou platební metodu kartu přibližně ve 25 % odpovědí, v rozmezí 25 až 34 let je to již 40 % respondentů výzkumu. To jen potvrzuje, že mladí čeští spotřebitelé internetovým obchodům důvěřují a na rozdíl od předchozích generací se nebojí platit online a předem. Výrazný vliv na výběr platební metody má ale také vzdělání – úhradu nákupu kartou si oblíbilo 44 % vysokoškoláků oproti 27 % středoškoláků.

V posledním období jsme zaznamenali výrazný nárůst v počtu internetových nákupů pomocí platební karty, a to jak při prodeji zboží, tak především služeb. Kartu v současné době akceptuje drtivá většina největších internetových obchodů a je také nejčastěji využívanou online platební metodou. Jak potvrzuje náš výzkum, internetové nakupování je pro mladé Čechy běžnou záležitostí a našim e-shopům důvěřují,“ komentuje Studii platebních metod výkonný ředitel APEK Jan Vetyška. Z pohledu obratu zaplatili Češi kartou přibližně pětinu z celkové sumy utracené na internetu. A že se chování spotřebitelů změnilo, potvrdili také obchodníci. Více než 70 % z nich označilo platbu kartou online jako metodu, která v uplynulých dvou letech zaznamenala v jejich e-shopu největší růst.

Významné posílení online platby kartou dokládají také agregovaná data nákupního rádce Heureka.cz a předních českých e-shopů. Využití této platební metody vzrostlo v tomto roce téměř o polovinu na aktuální 13% podíl. Pokles, i když letos velmi mírný, opět zaznamenala platba na dobírku. Tu aktuálně využívá 38 % internetových zákazníků. Z dat Heureky je také vidět, že ustal loňský boom plateb v místě osobního odběru a letos je, stejně jako vloni, využívá 29 % zákazníků.

Stejně jako celý trh se na internetu vyvíjí také platební metody. V celkovém součtu nadále dominují offline metody nad těmi online. S rostoucí důvěrou zákazníků se vše ale postupně mění. Bude velmi zajímavé sledovat, jaká budoucnost čeká například na odložené platby, které u nás vstoupily na trh v průběhu posledních měsíců,“ uzavírá téma platebních metod Jan Vetyška.

Asociace pro elektronickou komerci (APEK) připravila Studii platebních metod již počtvrté. Věnuje se jak popisu aktuálního stavu na trhu platebních metod (nejen) pro internetové obchody, tak i sledování nejnovějších trendů. Je určena především pro internetové obchody a jejich provozovatele, nedílnou součástí studie jsou také produktové karty s kompletním přehledem dostupných služeb v oblasti plateb. Studie je pro členy APEK dostupná zdarma.