On-line prodeje v roce 2022 klesly o 12 %, e-shopy se vyrovnávají s prvním propadem v historii

Publikováno: 05. leden 2023

Internetové obchody zaznamenaly v Česku poprvé v historii meziroční pokles obratů. Hodnota prodaného zboží podle Asociace pro elektronickou komerci (APEK) a nákupního rádce Heureka.cz klesla v roce 2022 o 12 % na celkových 197 miliard korun. Oproti poslednímu „předcovidovému“ roku 2019 to ale stále znamená navýšení o 26 %.

Rok 2022 byl pro e-shopy náročný, ale na jeho konci můžeme konstatovat, že došlo především k jakémusi narovnání stavu. Během pandemie Covidu došlo totiž ke skokovému růstu prodejů. Nyní jsme se tak vrátili do normálu,“ hodnotí uplynulý rok výkonný ředitel APEK Jan Vetyška. „Naše očekávání byla původně vyšší, ale i tak se nacházíme v hodnotách vysoce přesahujících poslední „standardní“ rok 2019. Oproti tehdejším 155 miliardám korun letos internetové obchody prodaly zboží za 197 miliard. Především během Vánoc Češi opět objednávali zboží z e-shopů ve velkém.

Rok 2022 byl náročný pro všechny obchodníky. A také letos lze očekávat, že na podnikatele čeká řada náročných výzev. „Pro internetové obchody je současná doba těžká. Díky jejich flexibilitě a zkušenostem ale věřím, že si se situací poradí,“ říká Jan Vetyška. „I v e-commerce z aktuální krize každopádně vyjdou někteří obchodníci jako vítězové a někteří jako poražení.

On-line prodej zažil skokový růst v letech 2020 a 2021. Rekordní hodnoty předběhly přirozený vývoj a uplynulý rok svým způsobem srovnal růst české e-commerce na původně očekávanou výši. „Na začátku roku 2020 jsme očekávali, že prodeje porostou přibližně o 10 %. Místo toho to bylo 26 %. Výsledky byly tedy naprosto nad předpoklady,“ doplňuje Jan Vetyška. Během let 2020 a 2021 se Češi vybavili například novou elektronikou nebo sportovním vybavením, a tak není divu, že vloni právě v těchto kategoriích na útratách ubrali.

V předvánočním období se ovšem potvrdilo, že Češi na internetu nakupují rádi. Vánoční obraty se pohybovaly nad 65 miliardami korun. To znamená v obdobných hodnotách jako v předchozích dvou letech. „Internetové obchody nabízí pro zákazníky před Vánoci řadu výhod. Širokou nabídku sortimentu, pohodlný nákup bez tlačenic a nervů a příjemné ceny,“ doplňuje Jan Vetyška. V současné době probíhají v e-shopech povánoční slevy a výprodeje. „Výprodeje po Vánocích jsou mezi zákazníky velmi populární, a tak očekáváme, že jejich prostřednictvím vstoupí e-shopy úspěšně do roku 2023.