Od 1. 4. bude možné využít domácích on-line služeb při cestě po EU bez omezení. Pro e-shopy nastanou změny v geo-blockingu od prosince

Publikováno: 28. březen 2018

V neděli na Apríla nabyde účinnosti další nařízení z projektu Jednotného digitálního trhu EU - nařízení o přeshraniční přenositelnosti on-line služeb. To zaručuje občanům EU možnost užívat své zakoupené služby jako například on-line přenosu televizního vysílání či hudby při dočasné přítomnosti v jiném státě společenství. Spotřebitelé tak budou moci při svých cestách po Evropě sledovat své oblíbené pořady, poslouchat oblíbenou hudbu a využívat všechny své internetové služby. Další změny v oblasti přeshraničního prodeje pak přinese na začátku prosince nařízení o geo-blockingu, které se dotkne prodeje zboží a služeb prostřednictvím internetu.

Při krátkodobém cestování v EU bude možné využít všech placených on-line služeb

Nařízení o přenositelnosti on-line obsahu (nařízení 2017/1128) bude účinné již od 1. 4. 2018. Dotýká se především situací, kdy je občan EU dočasně přítomen v jiném členském státě. „Záměrem tohoto nařízení je, aby zákazník mohl využívat zaplacených on-line služeb v celé EU bez omezení. Od dubna by tak neměl být nijak omezen svojí polohou v rámci společenství a měl by mít možnost využít všech služeb jako v domovském státě. To znamená, že nadále bude možné sledovat oblíbené filmy či seriály nebo poslouchat hudbu v celé EU stejně, jako by byl zákazník doma,“ říká výkonný ředitel APEK Jan Vetyška a doplňuje: „Týká se to i situací, kdy autorská práva dosud omezovala například některá televizní vysílání v případě, že byl uživatel služby v zahraničí.

Nařízení o „geo-blockingu“ dopadne na obchodníky v prosinci, změny pocítí hlavně velcí hráči a prodejci služeb

Již v průběhu letošního února jsme se věnovali novému nařízení o "geo-blockingu", které schválil Evropský parlament. Jeho hlavním cílem se stala omezení spotřebitelů při přeshraničních nákupech zboží či služeb. Všichni spotřebitelé v EU by tak měli mít možnost objednat si přeshraničně zboží i služby on-line za stejných podmínek, jako lokální zákazníci. „Od účinnosti nařízení, tedy od 3. prosince 2018, by již například neměl být spotřebitel automaticky přesměrován na lokální webové stránky prodejce (z německého e-shopu na český). Stejně tak by mu neměla být odmítnuta objednávka zboží pouze na základě místa bydliště,“ říká Jan Vetyška a dále pokračuje: „To ovšem neznamená, že obchodník bude muset dodat zboží do států EU, na které necílí a do kterých běžně nedoručuje. Zákazník si v případě zájmu může zboží nechat doručit v rámci země, ve které e-shop působí a vyzvednutí či doručení si zajistit sám. Stejně tak reklamace by v takovém případě probíhali ve státě obchodníka.

Spotřebitel bude mít také možnost nakoupit služby za shodné ceny, jako místní zákazníci. Opět by nemělo být možné omezovat jiné občany EU, a to jak odmítnutím poskytnout službu (například webhosting), tak přesměrováním na odlišnou nabídku (ubytování, pronájem aut apod.).