Nové zákonné povinnosti pro obchodníky jsou účinné, využijte kompletní podklady pro e-shopy od APEK!

Publikováno: 06. leden 2023

Novela občanského zákoníku a zákona o ochraně spotřebitele nabyla 6. ledna 2023 účinnosti. Přináší nejzásadnější změny pro e-shopy za posledních osm let, a proto je nutné se na novinky zaměřit. APEK připravil pro všechny on-line obchodníky podklady, které jim pomohou se správně připravit. K dispozici je jak výkladový právní přehled, tak i aktualizované APEK Vzorové obchodní podmínky.

Asociace pro elektronickou komerci (APEK) o novinkách průběžně informovala své členy od momentu, kdy byly přijaty nové směrnici vztahující se k ochraně spotřebitele. I pro nečleny jsou ale k dispozici dva důležité dokumenty.

Právní přehled „Právní novinky 2022“

Dokument Právní novinky 2022 je kompletním přehledem nejdůležitějších změn, které na obchodníky od 6. ledna 2023 čekají. E-shopaři v něm najdou informace včetně praktických příkladů o správném zobrazování slev, nastavení zobrazování uživatelských recenzí i novém postupu reklamací. A také řadu dalších věcí, jako je označení platebního tlačítka, odpovědnost za digitální obsah zboží a další povinnosti. K dispozici ke stažení je jak pro členy, tak i pro nečleny APEK.

APEK Vzorové obchodní podmínky

Projekt vzorových obchodních podmínek patří mezi ty nejúspěšnější, které APEK dlouhodobě připravuje. E-shopy si díky němu mohou správně nastavit svoje obchodní podmínky včetně nejnovějších změn. Jelikož jejich prostřednictvím je řešena řada nových informačních povinností, neměl by žádný internetový obchod zapomenout nynější aktualizaci aplikovat. Důležité je myslet na to, že APEK Vzorové obchodní podmínky slouží pro vztah B2C, tedy mezi obchodníkem a spotřebitelem. A také musíme zdůraznit, že je vždy doporučené využití APEK VOP konzultovat s odborníkem se znalostí konkrétního e-shopu.

Právní webinář „Novela zákona aneb Nové právní minimum pro e-shopaře“ pro členy APEK

Kromě zmíněných podkladů mají členové APEK možnost se zúčastnit právního webináře s Petrou Dolejšovou. Ten proběhne v den nabytí účinnosti novely, tedy v pátek 6. ledna 2023. V následujícím týdnu bude pro členy k dispozici také videozáznam.

APEK podklady pro e-shopy (právní novinky účinné od 6. 1. 2023) ke stažení:

APEK Vzorové obchodní podmínky

APEK Právní přehled „Právní novinky 2022“