Nařízení Platform to Business (P2B) je od července účinné, EK připravila pro obchodníky Q&A

Publikováno: 30. září 2020

Evropské nařízení „Platform to Business“ (P2B) je účinné již od 12. července letošního roku. Upravuje vztahy mezi provozovateli on-line zprostředkovatelských služeb a vyhledávačů na jedné straně a podnikateli, kteří jejich služeb využívají, na straně druhé. Patří sem například „marketplaces“, obchody s aplikacemi, sociální média pro firmy, cenové srovnávače a obecné online vyhledávače.

Tato legislativní novinka vznikla poté, co si obchodníci prodávající prostřednictvím on-line tržišť, hotely využívající rezervační platformy a vývojáři aplikací, zejména malé a střední podniky, stěžovali Komisi na to, co považují za nekalé praktiky on-line platforem. Jelikož se jedná o nařízení, je účinné v rámci celé EU bez samostatné implementace do národní legislativy.

Co nařízení přineslo?

P2B reguluje vztahy mezi platformami a obchodníky, kteří je využívají k prodeji zboží či služeb spotřebitelům. Mezi nejdůležitější body, které nařízení přineslo, patří:

  • pravidla pro úpravu obchodních podmínek;
  • minimální doba, během které musí být obchodník upozorněn na změnu obchodních podmínek ze strany provozovatele platformy;
  • férové a transparentní informace ohledně doplňkové nabídky zboží či služeb a rozdílného přístupu ze strany platformy;
  • transparentní informace o tom, jak je tvořeno řazení zobrazených nabídek;
  • jasná reklamační pravidla a mediace sporů mezi platformou a obchodníkem.

Nařízení P2B je účinné od 12. července 2020. 10. července Evropská komise zveřejnila „Questions and answers“ dokument, jehož cílem je poskytnout praktický návod k hlavním bodům nařízení tak, aby bylo srozumitelné pro všechny účastníky dotčených obchodních vztahů. Bohužel, dlouho očekávané pokyny k „P2B Ranking Transparency“ stále nebyly zveřejněny. Mělo by se tak nicméně stát v nejbližších týdnech.

On-line platformám, a to především těm největším, se má věnovat chystaná legislativní novinka Digital Services Act (DSA), o které APEK bude informovat samostatně.