Kdy evidovat? To bylo hlavní téma APEK Konference „E-shopy a EET“

Publikováno: 27. leden 2017

V Praze – Strašnicích dnes proběhla konference za účasti více než 150 posluchačů z řad členů Asociace pro elektronickou komerci, která se věnovala velmi aktuálnímu tématu – elektronické evidenci tržeb ve vztahu k internetovým obchodům. Především pak ale k on-line platbám v e-shopech.

Že se EET internetové obchody nakonec nevyhnou, o tom se rozhodlo v Poslanecké sněmovně v polovině ledna. A přestože je více než zřejmé, že evidence tržeb je při on-line prodeji zapeklitá věc, bylo nutné na aktuální vývoj reagovat a začít s přípravou řešení pro e-shopy. Nejčastěji řešenou otázkou během konference bylo „V jaký moment musíme tržbu evidovat?“

Úvod dne obstaral výkonný ředitel Asociace pro elektronickou komerci (APEK) Jan Vetyška. Po přivítání všech hostů i účastníků dostal slovo ředitel Sekce metodiky a výkonu daní Generálního finančního ředitelství Jiří Fojtík. Ten se věnoval ve své prezentaci registraci k EET a popisoval nezbytné kroky k úspěšnému zařazení do evidence. „Prosíme všechny subjekty, aby se k EET registrovaly co nejdříve,“ takové bylo jedno z hlavních sdělení přednášky. První blok pak uzavřel praktickou a velmi zajímavou prezentací Michal Bilka ze Slevomat.cz. Ten totiž jako jeden z prvních subjektů na internetu vstoupil aktivně do problematiky evidence, když musel evidování tržeb řešit pro své partnery z řad ubytovacích zařízení a restaurací. Michal Bilka se tak mohl spolu se svými kolegy podělit o praktické řešení a rady.

V druhé části pak došlo na další praktické informace a řešení. Nejdříve Martin Kuchař přednesl pohled dodavatele e-shopových řešení ShopSys. Na toho navázal Jan Vodička z platební brány GoPay. Ten ve své prezentaci podrobně popsal celý proces platby zákazníka v e-shopu a představil také možnost evidence prostřednictvím právě platebního agregátoru. Třetím a posledním samostatným řečníkem byl pak Adam Kurzok, který se věnoval prodeji na marketplaces v zahraničí. Jeho pohled na tento prodej ve vztahu k EET rozproudil debatu, která plynule přešla do závěrečné panelové diskuze.

Moderování této diskuze se ujal opět výkonný ředitel APEK Jan Vetyška. Zúčastnil se jí na jedné straně také Martin Kasa (Pilulka.cz), Michal Bilka (Slevomat.cz) a Adam Kurzok (Expando). Státní správu reprezentovala náměstkyně ministra financí pro daně a cla Alena Schillerová, dále za Ministerstvo Financí ČR poradce náměstkyně Lukáš Kozák a za Generální finanční ředitelství ředitel Sekce metodiky a výkonu daní Jiří Fojtík a vedoucí oddělení EET Kateřina Ptáková. Do diskuze se pak aktivně zapojovali další účastníci konference z řad členů APEK. V průběhu debaty vznikla řada zajímavých dotazů i závěrů. Především pak slib vydání nové metodiky pro on-line prodej v dohledné době stejně jako zaslání odpovědí na dotazy APEK ze strany zástupců státní správy.

Asociace pro elektronickou komerci (APEK) bude nadále pozorně sledovat aktuální vývoj okolo EET a bude své členy průběžně informovat o nejdůležitějších událostech.