Jan Vetyška se sešel s Andrejem Babišem na téma EET a e-commerce

Publikováno: 22. listopad 2016

V pondělí 21. listopadu se výkonný ředitel APEK Jan Vetyška sešel s ministrem financí Andrejem Babišem a jeho týmem, aby společně diskutovali nejožehavější body z oblasti EET a e-commerce. „Z našeho pohledu existuje stále řada otázek, na které nemáme jednoznačné odpovědi, a to ani po vydání metodického upřesnění vztahujícího se k e-shopům. Musím velmi ocenit přístup pana ministra, který na mou žádost o schůzku reagoval velmi rychle. A také to, že problematiku internetového prodeje vnímá.“

Při samotném jednání se Jan Vetyška zaměřil především na oblast plateb prostřednictvím platebních agregátorů, které fungují na principu poskytovatele platebních služeb. Podle názoru APEK by platby, přijaté prostřednictvím těchto on-line služeb, neměly být zahrnuty do EET. V principu se totiž jedná o platbu formou převodu z účtu na účet. Obchodník totiž dostává finanční prostředky v úhrnu najednou od provozovatele platební brány na svůj účet, nepřijímá tak jednotlivé on-line platby za každou objednávku zvlášť. Současně státní správa prostřednictvím dozoru ČNB může na virtuální účty v rámci platebních bran nahlížet a případně porovnat s výstupy, které obchodníci dále poskytují finančním úřadům. „Věřím, že naše schůzka byla plodná a že jsme na dobré cestě, jak přístup k EET a internetovým obchodům zjednodušíme. Byla by velká škoda omezovat například nabídku on-line platebních metod, které jsou pro zákazníky nejpohodlnější,“ doplnil výkonný ředitel APEK.

APEK nadále bude pokračovat v komunikaci s Ministerstvem Financí i Generálním finančním ředitelstvím. V nejbližší době plánujeme připravit „manuál“ pro e-shopy, jak postupovat v jednotlivých konkrétních situacích ve vztahu k EET. Po dalším upřesnění situace pak plánujeme pro členy APEK seminář se zástupci státní správy na téma EET.