Evropská komise navrhuje změny u odstoupení do 14 dnů. Přinese narovnání trhu?

Publikováno: 12. duben 2018

Evropská komise vyhlásila balíček návrhů, které by měly upravovat práva spotřebitelů v rámci EU. Z pohledu provozovatelů e-shopů je jistě pozitivní, že EK zvažuje úpravy v právu na odstoupení od smlouvy do 14 dnů. Podle současného návrhu by obchodník mohl odmítnout odstoupení v případě, že spotřebitel použil zboží víc, než je nutné pro prohlédnutí a vyzkoušení. To by znamenalo pozitivní změnu, která by přinesla narovnání trhu oproti kamenným obchodům.

Návrh Evropské komise na revizi současných norem se dotýká také dalších bodů práv spotřebitele. Věnuje se především vymahatelnosti těchto práv v rámci celé EU a také případným sankcím a jejich rozdílům mezi státy EU. Zvažuje také možnost hromadných žalob spotřebitelů. Pro e-shopy je v tuto chvíli nejzajímavější právě zvažovaná změna práva na odstoupení od smlouvy při nákupu zboží na dálku.

"Pokud by se podařilo prosadit změny v oblasti odstoupení od kupnsí smlouvy do 14 dnů, byla by to pro internetové obchody opravdu pozitivní věc. Po úpravě voláme již dlouho, jsme proto rádi, že se Komise tímto bodem začala zabývat. Při současném propojení on-line a off-line světa nynější stav totiž nedává příliš smysl a je znevýhodněním internetových obchodů," komentuje první návrhy výkonný ředitel APEK Jan Vetyška

Závěrem je třeba zmínit, že navržené změny mají před sebou ještě dlouhou cestou před schválením a uvedením do praxe. "Víme, že je nutné sledovat návrhy dlouhodobě a že nás čeká velká diskuze například se spotřebitelskými organizacemi. Přesto věřím, že se podaří přístup k odstoupení od kupní smlouvy upravit tak, aby reflektoval aktuální situaci a nezvýhodňoval prodej v kamenných prodejnách oproti internetu," uzavírá Jan Vetyška.