EET se blíží, APEK aktualizoval Vzorové obchodní podmínky pro e-shopy

Publikováno: 23. únor 2017

Již 1. března 2017 odstartuje druhá fáze projektu elektronické evidence tržeb (EET). Její součástí budou také prodejci zboží po internetu, kteří v současné době finalizují přípravy na spuštění. Jelikož evidence tržeb nepřináší jen technické úpravy, ale také informační povinnost pro kupující, Asociace pro elektronickou komerci (APEK) připravila ve spolupráci s advokátní kanceláří Mašek, Kočí, Aujezdský aktualizaci Vzorových obchodních podmínek. Ty jsou volně ke stažení nejen pro členy APEK, ale také pro e-shopy mimo asociaci.

"APEK Vzorové obchodní podmínky jsou naším dlouhodobým projektem, který přináší benefit nejen členům APEK, ale celé české e-komerci. Díky volné dostupnosti tohoto vzorového dokumentu může řada začínajících či obecně malých e-shopů předejít obvyklým chybám při přípravě obchodních podmínek," říká výkonný ředitel APEK Jan Vetyška. S ohledem na blížící se spuštění EET došlo také na aktualizaci APEK VOP. "Zákon o evidenci tržeb přináší novou informační povinnost. Zatím jsme lehce v rozporu s Generálním finančním ředitelstvím o tom, jak tuto novinku splnit. Zahrnuli jsme jí do Vzorových obchodních podmínek a jsme přesvědčeni, že by to do budoucna mohlo být považováno za dostatečné. Nicméně z předešlých prohlášení zástupců GFŘ víme, že existují i požadavky na plnění informační povinnosti přímo v nákupním košíku před odesláním objednávky," upozorňuje Jan Vetyška.
 
APEK Vzorové obchodní podmínky mohou využít členi i nečleni asociace. Vždy je ale vhodné jejich uplatnění konzultovat s odborníkem v oblasti spotřebitelského práva a případně je upravit dle požadavků konkrétního e-shopu. Odpovědnost za splnění všech informačních povinnosti totiž vždy zůstává přímo na prodávajícím! "APEK VOP jsou volně dostupné všem subjektům prodávajícím on-line v České republice. Obchodník ovšem nikdy nesmí zapomenout, že se jedná o obecný vzorový dokument. Rozhodně pak nedoporučujeme jakékoli vlastní úpravy bez odborné konzultace," uzavírá Jan Vetyška.
 
 
A kde APEK VOP najdete?