E-commerce Study 2022 je připravena pro členy ke stažení! Přináší téměř 100 stran informací o zákaznících e-shopů

Publikováno: 29. listopad 2022

41 % on-line zákazníků využívá k nákupům po internetu převážně mobilní telefon. To je první informace, kterou dostanou čtenáři letošní E-commerce Study. Tradiční projekt Asociace pro elektronickou komerci (APEK), připravovaný ve spolupráci s agenturou Nielsen, přináší opět řadu zajímavých informací. Původně jednoduchý výzkum se během let vyvinul do obsáhlé studie, která je nyní ve své nejnovější podobě k dispozici nejen pro členy APEK. Ti ji mají samozřejmě připravenou zdarma ke stažení z členské zóny webu apek.cz, nečlenové si ji mohou zakoupit.

Stejně jako v loňském roce, také letos se E-commerce Study opírá o dva hlavní výzkumy provedené samostatně. Proběhly postupně v červnu a září 2022 a nabídly velmi obsáhlý podklad pro přípravu studie. „E-commerce Study vychází z panelového výzkumu na vzorku až 1500 respondentů. Je orientovaný na uživatele internetu a zabývá se on-line nakupováním a jeho vývojem z pohledu zákazníků. Letošní materiál se ohlíží za dalším specifickým obdobím, se kterým se česká e-commerce musí vyrovnávat. Po skončení protipandemických opatření zasáhly české spotřebitele energetická krize a vysoká inflace. A s tím spojená dlouho nepoznaná nejistota nakupujících. Proto jsme rádi, že můžeme díky E-commerce Study porovnávat řadu témat s předešlými roky a popsat rozdíly a vývoj v chování zákazníků. Kromě každoročních otázek jsme ale samozřejmě zařadili také zcela nové otázky,“ popisuje jeden z významných projektů asociace výkonný ředitel APEK Jan Vetyška.

Výsledky studie potvrzují, že zákazníci kladou větší důraz na cenu než v minulosti. Více porovnávají jednotlivé nabídky a došlo také k mírnému poklesu měsíční frekvence nakupování přibližně na úroveň roku 2019. „Meziročně vzrostl zájem o nákup dovolené či vstupenky na akce všeho druhu – tedy na aktivity, které byly v posledních dvou letech výrazně omezené. Méně často si naopak zákazníci objednávali zboží, jež během pandemie museli nově pořídit nebo obnovit – mobily, spotřební elektroniku, bílé zboží nebo počítače,“ doplnil Vetyška. Zajímavou změnou také je to, že zákazníci pro nákupy v e-shopech využívají stále častěji mobilní telefon.

Jakým tématům se E-commerce Study 2022 věnuje?

Studie jako vždy obsahuje témata, která sleduje dlouhodobě. A samozřejmě také aktuální novinky. Do první kategorie patří například četnost nákupů v e-shopech, obliba jednotlivých kategorií či nákupní strategie. „Nově nás letos například zajímalo, jaké mají naši zákazníci znalosti – ať už v oblasti cookies nebo při využívání specifických práv spojených s on-line nákupem. Také jsme zkoumali, jakým způsobem je ovlivňují influenceři,“ doplňuje Vetyška. „Kromě hlavní textové části pak naši členové mají k dispozici kompletní přehled odpovědí na všechny dotazy, a to ve dvou samostatných dokumentech. Navrch pak mají zájemci o E-commerce Study 2022 k dispozici samostatnou studii segmentace zákazníků rozdělených do čtyř kategorií.

Studii mohou členové APEK stahovat z členské zóny. Nečlenové mají možnost studii objednat prostřednictvím on-line formuláře.