Čeští dopravci mají stále co zlepšovat

Publikováno: 07. leden 2010

Praha, 6. Ledna 2010 – Asociace pro elektronickou komerci (APEK) dnes zveřejnila výsledky studie Dopravní služby v ČR. Studie se zabývá především nabídkou služeb, které mohou využít provozovatelé e-obchodů k dodání zboží svým zákazníkům. Dále sleduje přehled nejvyužívanějších spedičních služeb, spokojenost obchodníků i zákazníků a jejich představy o inovacích.

Výsledky studie ukazují, že nejvýznamnějším přepravcem je nadále Česká pošta, kterou následují soukromí přepravci PPL a TopTrans. Většina obchodníků nabízí kombinaci dopravy Českou poštou a některým dalším dopravcem či vlastní dopravou.


„Z naší studie vyplývá, že z pohledu zákazníků je největší poptávka po co nejpohodlnějším doručení objednaného zboží – především jde o možnost výběru přesného času doručení a výnos zboží až do bytu“ říká výkonný ředitel Asociace pro elektronickou komerci Jan Vetyška a dále dodává: „Z toho se dají také odvodit i nejčastější negativní jevy spojené s dodáním zboží z internetových obchodů. Jedná se hlavně o omezené služby některých dopravců a občasnou nepřesnost v komunikaci času dodání dopravcem.“


Vzhledem k tomu, že český e-zákazník je vyspělý a zároveň náročný, vnímá rozdíly mezi nadstandardními službami jednotlivých obchodů. Díky tomu je možné vnímat výsledky studie jako jasný signál pro dopravce k rozšíření a vylepšení jejich služeb s ohledem na požadavky obchodníků i kupujících.

Studie je možné si objednat na stránkách APEK.

O APEKu
Asociace pro elektronickou komerci (APEK) je sdružením více než dvou set firem, podnikatelů a odborníků v oboru elektronického obchodu. Cílem Asociace je soustavně podporovat rozvoj elektronického obchodování v České republice. Jedním z hlavních projektů APEKu je certifikace internetových obchodů – www.certifikovany-obchod.cz. Více informací na www.apek.cz