Česká e-commerce v roce 2021? 14% meziroční růst a obraty ve výši 223 miliard korun

Publikováno: 04. leden 2022

Po bláznivém roce 2020, který přinesl skokový růst on-line prodejů v Česku i ve světě, si česká e-commerce prožila další nečekané situace v roce 2021. Výsledkem je další rekord v hodnotě dosažených obratů za prodej zboží. E-shopy u nás poprvé prodaly zboží za více než dvě stě miliard a prolomily tak další magickou hranici. Meziroční růst o 14 % znamenal v konečném zúčtování 223 miliard korun, které Češi on-line utratili. Ukázala to data Asociace pro elektronickou komerci (APEK) a nákupního rádce Heureka.

Od začátku roku 2021 jsme věděli, že odhadovat výsledky, kterých česká e-commerce dosáhne, bude tentokrát o poznání složitější než v minulosti. Bylo zřejmé, že si Češi on-line nakupování během prvního roku pandemie koronaviru ještě více oblíbili. Na druhou stranu prodeje významně ovlivňovaly uzávěry obchodů a další vládní opatření,“ hodnotí výkonný ředitel APEK Jan Vetyška. Nejúspěšnější tak co do meziročního růstu bylo nakonec hned první čtvrtletí. „V roce 2020 zasáhl první lockdown především druhý kvartál. Proto byl úvod loňského roku z pohledu on-line prodejů pokračováním skokového navýšení o desítky až stovky procent.

Celé první pololetí skončilo pro e-shopy velmi úspěšně. Ve druhé polovině roku už ale došlo z meziročního pohledu ke zpomalení. „Nebýt masivního růstu v roce 2020, pokračovala by e-commerce v plynulém růstu přes 15 % i na podzim. Tentokrát ovšem musíme při srovnáních zohledňovat naprosto ojedinělou situaci, kterou jsme prožili – nákupy byly poměrně dlouhou dobu možné v zásadě jen na internetu,“ upozorňuje Jan Vetyška. Přestože tedy ve druhém pololetí 2021 prodeje e-shopů v meziročním srovnání stagnovaly či rostly spíše o jednotky procent, lze i tak mluvit o úspěchu. Pandemie jednoduše urychlila boon on-line nakupování, během kterého Češi začali masivně objednávat zboží, které dříve kupovali pouze v kamenných obchodech.

Nakonec v roce 2021 internetové obchody prodaly zboží za 223 miliard korun. Dosáhly tak meziročního růstu 14 %. „E-commerce zjevně patří mezi odvětví, která během pandemie koronaviru uspěla. Díky flexibilitě a touze vyjít zákazníkům vstříc se obchodníkům podařilo zajistit i v nejvypjatějších momentech velmi dobrý servis. Předpokládáme, že i v následujících letech budou české e-shopy dále zvyšovat objem prodejů. Věřím, že se nadále budeme pohybovat nad hranicí 10 % z pohledu meziročního růstu,“ uzavírá Jan Vetyška.