Březen vybídne k nákupům na internetu

Publikováno: 28. únor 2005

Ukázkový internetový obchod na www.bezpecnynakup.cz je hlavní novinkou 8. ročníku Března – měsíce internetu. Zájemci si v něm mohou vyzkoušet, jak probíhá nákup na internetu, dozvědí se, jaká kritéria by měl splňovat seriozní internetový obchod. Aplikaci připravily Asociace pro elektronickou komerci (APEK) a ČSOB, které jsou se společností DIGI TRADE hlavními komerčními partnery BMI 2005. Dá se v ní vyzkoušet i bezpečná platba kartou, simulace různých situací, které mohou nastat při platbě několika druhy karet, a lze vyhrát i některou z hodnotných cen. Tiskovou konferencí na ministerstvu informatiky ČR za přítomnosti ministra Vladimíra Mlynáře dnes začal již 8. ročník projektu Březen - měsíc internetu.

Ukázkový internetový obchod na www.bezpecnynakup.cz je hlavní novinkou 8. ročníku Března – měsíce internetu. Zájemci si v něm mohou  vyzkoušet, jak probíhá nákup na internetu, dozvědí se, jaká kritéria by měl splňovat seriozní internetový obchod. Aplikaci připravily Asociace pro elektronickou komerci (APEK) a ČSOB, které jsou se společností DIGI TRADE hlavními komerčními partnery BMI 2005. Dá se v ní vyzkoušet i bezpečná platba kartou, simulace různých situací, které mohou nastat při platbě několika druhy karet, a lze vyhrát  i některou z hodnotných cen. Tiskovou konferencí na ministerstvu informatiky ČR za přítomnosti ministra Vladimíra Mlynáře dnes začal již 8. ročník projektu Březen - měsíc internetu.

Podle lednového výzkumu společnosti Factum Invenio dosud nakupovalo na internetu 16 procent obyvatel ČR starších 15 let. Jen 4 % respondentů s více než pěti nákupy však lze  považovat za pravidelné uživatele této formy nakupování, která přináší úsporu času, pohodlí, velký výběr zboží  a také úsporu peněz, někdy v řádu stovek i tisíců korun.

Organizátoři z BMI sdružení připomínají, že nákup na www.bezpecnynakup.cz si mohou vyzkoušet  i ti, kdo nemají připojení k internetu. Stačí navštívit například některou z 2500 veřejných knihoven připojených k internetu. Více než tři stovky z nich připravily na březen speciální slevy nebo bezplatný přístup k internetu, školení práce s internetem pro různé skupiny zájemců, jako jsou ženy v domácnosti, senioři, nezaměstnaní, uživatelé se zdravotním postižením, nebo třeba starostové malých obcí. Leckde nabízejí také seznámení s plnotextovými databázemi, ve více než dvou stovkách knihoven stráví děti 1. dubna pohádkovou Noc s Andersenem. Přehled aktivit knihoven je na www.brezen.cz v rubrice Akce knihoven.

Ministerstvo informatiky rozšiřuje podporu

Záštitu nad 8. ročníkem BMI poskytlo Ministerstvo informatiky, realizátor Národního programu počítačové gramotnosti (NPPG) a projektu Internetizace knihoven. Ministr Vladimír Mlynář na dnešní tiskové konference k zahájení BMI oznámil rozhodnutí ministerstva rozšířit NPPG na zvláštní kurzy základů práce s počítačem a internetem pro těžce zdravotně postižené a potvrdil cíl ministerstva do konce roku 2006 připojit všechny veřejné knihovny k internetu. A jak Češi umějí s počítačem a internetem pracovat? „S cílem získat věrohodná data a ve snaze zmapovat to, čemu se říká počítačová gramotnost, jsme průzkum zadali odborníkům. Již dnes uskutečnili více než 3000 rozhovorů. Se souhrnnými výsledky prvního kola šetření vás seznámíme na konferenci ISSS v Hradci Králové,” řekl ministr Mlynář.

Mediálními partnery BMI 2005  jsou  Atlas.cz, Český rozhlas, Právo, Protext – PR servis ČTK,  Springer Media CZ, Vogel Burda Communications, odbornými partnery FOR Internet a EPMA. Na aplikaci www.bezpecnynakup.cz se podílejí eProton.cz, HiFiShop.cz, Internet Mall, Obchodní-dům.cz a Čedok.

Pestrá škála odborných konferencí

Během března se uskuteční také řada konferencí pro různé skupiny uživatelů. První bude hned  1. března v TOP hotelu Praha konference E-learning (www.e-univerzita.cz), která je určena personalistům, manažerům vzdělávání firem a dalším zájemcům. Večer 1. března se  setkání technologických podnikatelů Business Tuesday (www.tuesday.cz) v Praze  zaměří na otázky elektronického podnikání v retailu.

Šestý ročník konference Junior Internet (www.juniorinternet.cz),  který si vymyslely a s pomocí BMI sdružení a Klubu Domino, Dětské tiskové agentury pořádají samy děti, proběhne v sobotu  5. března v Praze za účasti mladých zástupců z Litvy, Lucemburska a Slovenska a pod záštitou evropského komisaře Jána Figeľa a ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Petry Buzkové a za osobní účasti Vladimíra Mlynáře, který zde předá cenu ministra informatiky.


Na možnosti, jak využít internet k lepšímu uplatnění lidí se zdravotním postižením v zaměstnání a kvalitnějšímu zapojení do běžného života, se soustředí 12. března v Kongresovém centru Praha 5. ročník konference INSPO (www.helpnet.cz , rubrika INSPO). Budou na ní představeny některé nové technologie usnadňující práci s počítačem uživatelům se zdravotním postižením, například v ČVUT vyvinuté zařízení Memrec na ovládání počítače pohybem očí. Dojde i na vyhlášení výsledků  literární soutěže Internet a můj handicap, která upozornila na mnohdy neuvěřitelné životní osudy, v nichž internet sehrává důležitou roli.

Sedmý ročník zlínské konference Internet a konkurenceschopnost podniku se zaměří 16.3.  na pět tematických okruhů - elektronické podnikání, Internet a informační bezpečnost v podniku, intranet v podnikové komunikaci, Internet a management znalostí a  poprvé i na Internet ve státní správě, samosprávě a regionálním rozvoji. Program a registrace je na  http://e-konference.utb.cz/ .

Novinkou v programu BMI je konference Informační technologie ve výchově, péči a  vzdělávání dětí se zdravotním postižením, která se uskuteční 30. března v Novoměstské radnici v Praze. Je určena pro  odborníky z řad speciálních pedagogů, lékařů, sociálních pracovníků, dále pro rodiče dětí se zdravotním postižením a studenty.

Kvůli velikonočním svátkům je termín tradičně březnové konference ISSS – Internet ve státní správě a samosprávě (www.isss.cz) posunut až na 4. a 5. dubna., kdy se očekává v Hradci Králové kolem 2000 účastníků, kteří se těší na seznámení s aktuálním stavem informatizace veřejné správy a s připravovanými projekty. BMI sdružení zde při vyhodnocení soutěže o nejlepší webové stránky měst a obcí Zlatý erb předá Cenu veřejnosti.

Doma používá internet více než třetina dospělých obyvatel ČR

Při zahájení BMI 2005 byly představeny také výsledky několika výzkumů. Podle společnosti Markent se zvýšil počet uživatelů internetu v ČR z loňských 36 na 38 procent dospělé populace v lednu 2005, což představuje 2,9 milionu obyvatel. DEMA sleduje dlouhodobě využívání internetu v domácnostech. Na konci roku 2004 měla možnost používat internet v domácím prostředí více než třetina občanů ČR starších osmnácti let (35 %), což je o 3 procentní body více než rok předtím.

Podrobnosti o programu Března – měsíce internetu jsou na www.brezen.cz. Tiskové zprávy BMI sdružení najdete také v servisu novinářského portálu na adrese www.PRnet.cz.

O hlavních partnerech BMI 2005:
Asociace pro elektronickou komerci  je sdružením více než dvou set  firem,   podnikatelů  a odborníků v oboru elektronického obchodu. Cílem  asociace je soustavně podporovat rozvoj elektronického obchodování v České  republice. APEK certifikuje internetové  obchody, které poskytují zákazníkům garantovanou úroveň služeb. Partnery APEKu v Březnu – měsíci internetu jsou eProton, Internet Mall, Obchodní-dům.cz, HiFiShop, MShop a Čedok.

DIGI TRADE  je softwarová firma, která zajišťuje služby zaměřené na vývoj,  provoz a rozvoj informačních systémů. Svoji výjimečnou pozici získala budováním partnerství s klienty a prokázáním vysoké profesionality a odbornosti, kterou výrobci softwaru a hardwaru deklarují udělenými autorizacemi. DIGI TRADE je významným partnerem světových firem IBM  a Microsoft. V květnu 2004 se společnost stala součástí evropské skupiny IT firem PC - WARE.

ČSOB je nejsilnější, nejstabilnější a nejvýkonnější bankou nejen v České republice, ale i v celém regionu střední a východní Evropy. Jejím největším vlastníkem je belgická banka KBC spolu  s Evropskou bankou pro obnovu a rozvoj a Mezinárodní finanční korporace ze skupiny Světové banky. Po úspěšné privatizaci nadále dynamicky rozvíjí své služby. V oblasti internetového bankovnictví vychází vstříc obchodním firmám, které provozují obchody nebo poskytují služby prostřednictvím internetu. Jako první v ČR nabízí bezpečnou realizaci on-line transakcí platebními kartami MasterCard a VISA v prostředí mezinárodní internetové sítě.