Brexit bez dohody? E-shopy by se měly na tuto variantu připravit, upozorňuje APEK

Publikováno: 20. srpen 2019

Brexit bez dohody mezi Velkou Británií a EU hrozí stále reálněji. Termín vystoupení Spojeného království z evropského společenství je stanoven na 31. říjen 2019 a podle všech indicií k jeho dalšímu odkladu nedojde. S ohledem na vývoj v posledních týdnech upozorňuje Asociace pro elektronickou komerci (APEK) provozovatele internetových obchodů prodávajících přes kanál La Manche na rizika spojená se situací, při které by opravdu došlo k Brexitu bez dohody. A to i přesto, že tvrdý odchod není cílem ani jedné strany, jak potvrdila také schůzka APEK se zástupci Britského velvyslanectví v uplynulém týdnu.

Od obou stran vyjednávajících Brexit slyšíme prohlášení, že je jejich cílem dosáhnout dohody o odchodu Spojeného království z EU. V praxi se však situace příliš nemění a termín Brexitu se nezadržitelně blíží. V on-line prodeji zasáhne odchod Velké Británie z Unie významně české spotřebitele, kteří rádi nakupují na Britských ostrovech. Připravit se ovšem musí především obchodníci – ať již zboží do Spojeného království prodávají nebo ho naopak dováží. Pomoci jim s tím mohou materiály, které připravily instituce na straně EU i Velké Británie,“ hodnotí současnou situaci výkonný ředitel APEK Jan Vetyška.

Zdá se, že rozhodnutí o tom, jak Brexit proběhne, padne až na poslední chvíli. Důležité konference obou největších britských politických stran proběhnou na konci září respektive na přelomu září a října. Summit EU, během kterého by měla proběhnout finální jednání o dohodě nebo o tvrdém odchodu je pak plánován na 17. – 18. října. Obchodníci, kteří prodávají zboží do Spojeného království či jej naopak dováží, by se tedy měli věnovat přípravám na variantu, že k dohodě nemusí dojít.

V uplynulém týdnu jsme měli možnost se sejít se zástupci Britského velvyslanectví v ČR. Společně jsme si tak mohli ujasnit důležité body a případné bariéry, které by tvrdý Brexit pro e-commerce subjekty u nás i ve Spojeném království přinesl. I přes ujištění, že oficiální stanovisko vlády Velké Británie se nemění a nadále je jejím cílem dosáhnout dohody, jistého není v tuto chvíli nic,“ doplňuje Vetyška. V případě, kdy k dohodě nedojde, budou se obchodní vztahy k datu vystoupení Británie řídit obecnými pravidly Světové obchodní organizace a nebudou uplatňovány žádné preference.

Kde hledat informace o tom, co tedy reálně může nastat? „Jak Velká Británie, tak i EU připravili a dále postupně upravují materiály, které by měly obchodníkům pomoci se v problematice zorientovat. Ne vždy se jedná o dokumenty zpracované v průběhu posledních týdnů. Přípravy na tvrdý brexit probíhaly již na jaře tohoto roku a většina podkladů tak zůstala stejných,“ uvádí Jan Vetyška. „Rozhodně doporučuji všem, kteří s Velkou Británií obchodují, aby přípravě věnovali dostatečný prostor.

Kde tedy hledat informace?

Evropská komisePřipravenost na Brexit

Evropská komiseDaňová a celní unie - Průvodce celními postupy pro podniky

Spojené království -  How to prepare if the UK leaves the EU with no deal

Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR - Průvodce pro podnikatele k dopadům brexitu