APEK Vzorové obchodní podmínky prošly aktualizací, ke stažení jsou tradičně zdarma

Publikováno: 21. leden 2022

Asociace pro elektronickou komerci (APEK) zveřejnila na začátku roku 2022 aktualizovanou verzi APEK Vzorových obchodních podmínek. Přestože letos byly úpravy spíše menšího charakteru, je vhodné změnám věnovat pozornost. APEK VOP jsou nadále zdarma k dispozici pro členy i nečleny asociace.

APEK Vzorové obchodní podmínky vznikají ve spolupráci s advokátní kanceláří MKA Nosko. „Účelem tohoto dokumentu je, aby pomohl především začínajícím e-shopům se správnou textací. Díky tomu mají podnikatelé, kteří aplikují VOP správně, splněnou velkou část svých informačních povinností,“ říká výkonný ředitel APEK Jan Vetyška. Využít vzoru mohou jak členové APEK, tak i nečlenové. „Díky tomuto projektu podporujeme e-commerce jako celek. Vzorové podmínky vydáváme již 12 let. Mám opravdu radost, že námi vytvořené obchodní podmínky využívá přibližně 20 000 e-shopů a mnozí další se inspirují.​ Naši členi pak mají k dispozici ještě řadu dalších materiálů navíc,“ doplňuje Vetyška.

Změny oproti verzi z roku 2020 nejsou zásadní. Upravena byla například textace k dopravě zdarma, povinnosti odběru zboží kupujícím nebo oblast cookies. Výraznější novinky na e-shopy teprve čekají. Již vloni mělo dojít ke změnám v občanském zákoníku a zákonu na ochranu spotřebitele, které měly implementovat evropské právo a současně odstranit některé z nejvýznamnějších nedostatků aktuální legislativy. Bohužel však Poslanecká sněmovna text novely neprojednala, a tak se po volbách musí celý proces připravit znovu. „Očekáváme, že na novinky dojde nejdříve v roce 2023. Změny samozřejmě běží i v EU a v APEK je pozorně sledujeme,“ komentuje Jan Vetyška.

Aktuální APEK Vzorové obchodní podmínky jsou dostupné ke stažení na webových stránkách apek.cz. K náhledu jsou i starší verze pro případné srovnání vývoje APEK VOP.