APEK Vzorové obchodní podmínky byly aktualizovány, rozšířeny byly na základě komunikace s ČOI

Publikováno: 12. červen 2019

Asociace pro elektronickou komerci (APEK) ve spolupráci s advokátní kanceláří Mašek, Kočí, Aujezdský vydala aktualizovanou verzi APEK Vzorových obchodních podmínek. Jedná se o první aktualizaci od června 2018 a vychází z komunikace mezi APEK a ČOI. Výsledkem je rozšíření poskytování informací v oblasti záruky a reklamace.

APEK Vzorové obchodní podmínky patří mezi nejúspěšnější projekty asociace na podporu e-commerce v ČR. Dokument, který usnadní plnění informačních povinností obchodníkům ve vztahu ke spotřebitelům, je volně dostupný pro členy i nečleny APEK. „Ve spolupráci s advokátní kanceláří Mašek, Kočí, Aujezdský poskytujeme VOP obchodníkům již od roku 2013. Pro řadu především malých e-shopů je tak k dispozici dostupné řešení, které jim pomůže plnit správně informační povinnosti stanovené platnou legislativou,“ komentuje výkonný ředitel APEK Jan Vetyška.

V současné chvíli došlo ke změnám, respektive rozšíření, APEK VOP na základě upřesnění očekávaných ustanovení od ČOI. „Impulsem pro nás byla některá zjištění z kontrol ČOI ve vztahu k § 13 zákona o ochraně spotřebitele, která byla k přístupu e-shopů přísnější a náročnější. Následně jsme zahájili s obchodní inspekcí komunikaci, na jejímž konci je další rozšíření informací pro spotřebitele v rámci našich vzorových podmínek. Přestože se domníváme, že aktuální rozsah nebude pro kupující zcela komfortní, změny jsme provedli,“ dodává Jan Vetyška.

Změny obchodníci najdou v APEK Vzorových obchodních podmínkách v článku 6.4 a následně v článcích 7.3 a následujících. APEK doporučuje tuto změnu všem e-shopům zapracovat. Navíc je opět třeba zdůraznit, že poskytovaný dokument slouží jako vzorový a je vhodné jeho použití na konkrétním e-shopu konzultovat s právním zástupcem.

Asociace pro elektronickou komerci současně nepřebírá  jakoukoli zodpovědnost za využití APEK Vzorových podmínek. I přes veškerou snahu a průběžné aktualizace se v některých právních výkladech může APEK rozcházet se státní správou, proto vždy existuje riziko sporu.

APEK Vzorové obchodní podmínky ke stažení:

APEK VOP