APEK se zúčastnil „kulatého stolu“ se zástupci ČOI a SEI

Publikováno: 27. listopad 2018

Zástupci Asociace pro elektronickou komerci (APEK) se dnes zúčastnila setkání u „kulatého stolu“ se zástupci České obchodní inspekce (ČOI) a Státní energetické inspekce (SEI). Akci pořádal Svaz obchodu a cestovního ruchu (SOCR), jehož je APEK členem.

Během setkání prezentoval pan Turza z ČOI nejvíce kontrolované body ve vztahu mezi obchodníky a spotřebiteli. V první řadě zmínil nekalé obchodní praktiky včetně klamavé reklamy, dále pak nepřesné informace o záruce a reklamacích či o jejich samotném vyřízení. Samozřejmostí z hlediska e-shopů je pak plnění informačních povinností, které jim legislativa ukládá nad rámec kamenných obchodů. V zásadě tak shrnul body, kterým se APEK pravidelně věnuje, ať již během právních seminářů nebo ve svém dlouholetém projektu APEK - Certifikovaný obchod.

Pan Turza dále informoval o blížící se účinnosti nařízení o tzv. geoblockingu a jeho důsledcích. Dozor nad dodržováním této nové normy bude mít právě ČOI, a tak došlo na zopakování nejdůležitějších informací. Mezi ně patří zákaz diskriminace zákazníka na základě jeho místa pobytu v rámci EU, automatické přesměrování či rozdílný přístup ve vztahu k platbě ze zahraničí. Na dotaz APEK pan Turza informoval o tom, že v případě, kdy e-shop na jedné doméně má více jazykových mutací a vybírá automaticky tu nejvhodnější (českou pro ČR), nedochází k žádnému porušení nařízení. Zákazník musí mít samozřejmě možnost si jednotlivé mutace změnit bez omezení.

V závěrečné části pan Strašák ze SEI informoval o novinkách ve vztahu k energetickým štítkům, které obchodníci musí povinně zveřejňovat při prodeji příslušného zboží. Nové štítky postupně přinesou návrat ke stupnici A až G (tedy bez A+++ apod.), a to v období od roku 2021 (u nejběžnějších spotřebičů typu myčky a TV) až do roku 2030. Na prodejce tak čeká povinnost postupně štítky aktualizovat, a to na základě podkladů od výrobců nebo z připravované celoevropské databáze. S ohledem na uvedené termíny se však tomuto tématu bude APEK více věnovat v následujících letech.