APEK komentoval pro MPO nový návrh směrnice o prodeji zboží, podporuje minimum změn

Publikováno: 06. listopad 2018

Zástupci Asociace pro elektronickou komerci (APEK) se dnes vyjádřili pro Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) k novému návrhu směrnice o prodeji zboží. APEK v tomto případě podporuje minimální harmonizaci v navrhovaných oblastech a zachování co nejvyššího počtu aktuálních platných legislativních pravidel.

Ministerstvo nás vyzvalo jako jeden ze subjektů zastupující obchodníky k vyjádření pro účely stanovení pozice ČR k novému návrhu směrnice o prodeji zboží. K tomuto tématu již v minulosti proběhla pracovní setkání na půdě MPO, v uplynulých měsících jsme pak několikrát krátce komentovali předchozí verze návrhu. Tentokrát jsme se snažili shrnout komplexně naše hlavní připomínky,“ komentuje aktivity APEK výkonný ředitel Jan Vetyška a dodává: „V současné chvíli bohužel není možné zveřejnit konkrétní texty a informace. Nicméně naší snahou při přípravě vyjádření bylo maximální zachování současných pravidel v oblasti záruk a reklamací. Domníváme se, že ochrana spotřebitele je v současné době dostatečná a není třeba výrazných změn.

Právě proto APEK v této konkrétní oblasti podporuje minimální harmonizaci v rámci nové směrnice. Současná ochrana spotřebitele je nyní plně funkční a již v současné době poměrně významně zatěžuje dodržování všech legislativních pravidel obchodníky. Návrh by oproti úplně původním verzím měl zasáhnout jak on-line obchodníky, tak i běžné kamenné obchody. „Pravidla by měla být stejná pro všechny, proto jsme v minulosti ocenili změnu přístupu Evropské komise. První návrh plánoval se speciálními pravidly pro e-shopy. Změny by tak nakonec měly zasáhnout kamenné i internetové obchody stejně,“ doplnil Jan Vetyška.

APEK s MPO pravidelně spolupracuje a předkládá své komentáře k aktuálním návrhům, které předkládá Evropská komise a další instituce. Kromě směrnice o prodeji zboží v nedávné minulosti APEK průběžně komentuje změny v návrhu nařízení ePrivacy, které se věnuje ochraně soukromí na internetu.