Aktualizované APEK Vzorové obchodní podmínky jsou nyní volně ke stažení!

Publikováno: 15. prosinec 2022

Jedním z významných projektů Asociace pro elektronickou komerci (APEK) jsou APEK Vzorové obchodní podmínky. Tento volně dostupný vzorový dokument mohou pro svůj e-shop využít nejen členové asociace, ale všichni podnikatelé v e-commerce v ČR. I ti nejmenší on-line obchodníci tak mají k dispozici vhodný podklad pro splnění všech aktuálních informačních povinností i dalších nezbytností pro správné uzavření kupní smlouvy se spotřebiteli. S ohledem na významné změny v občanském zákoníku a zákoně o ochraně spotřebitele, ke kterým dojde na začátku ledna 2023, zveřejnil APEK novou aktualizovanou verzi Vzorových obchodních podmínek.

Na přípravě APEK Vzorových obchodních podmínek se po celou dobu jejich existence podílí advokátní kancelář MKA Nosko. „Naše spolupráce je dlouhodobá, a to nejen v oblasti obchodních podmínek. Jsme rádi, že se nám daří udržovat APEK VOP živé a neustále je také rozvíjet. Vyhodnocujeme společně nejnovější výklady a přístupy státní správy, díky čemuž máme pro on-line obchodníky k dispozici stále aktuální podklad. Tímto projektem se nám tak daří zlepšovat povědomí e-shopařů o jejich povinnostech souvisejících s uzavřením kupní smlouvy, předcházet zbytečným pokutám od kontrolních orgánů i zvyšovat důvěryhodnost e-commerce z pohledu zákazníků. Jsme rádi, že můžeme pomoci malým a středním podnikům k snadnějšímu podnikání aniž by se museli složitě věnovat sledování platné legislativy,“ říká výkonný ředitel APEK Jan Vetyška.

Je důležité zdůraznit, že APEK Vzorové obchodní podmínky jsou určené pro vztah mezi obchodníkem a spotřebitelem. „Pro B2B prodej nejsou stanovená tak přesná pravidla jako pro B2C. Platí pro ně větší volnost, a tak je potřeba případné obchodní podmínky správně nastavit a konzultovat se specialistou,“ upozorňuje Jan Vetyška. Uživatelé APEK VOP by se také měli vyhnout neodborným zásahům do textu. Takové změny obvykle napáchají více škody než užitku.

Obchodníci také nesmí zapomenout na to, že odpovědnost za zveřejněné obchodní podmínky vždy leží na nich. Proto by aplikaci Vzorových obchodních podmínek měli věnovat dostatečnou pozornost. A úplně nejlépe jejich nasazení konzultovat s odborníkem, který může správně vyhodnotit případné nuance nezbytné k úpravě pro jejich e-shop,“ uzavírá Jan Vetyška.

Aktuální verzi APEK Vzorových obchodních podmínek najdou uživatelé vždy na webových stránkách apek.cz. Nečlenům APEK doporučujeme pravidelně tyto stránky sledovat s ohledem na možné aktualizace.

APEK VZOROVÉ OBCHODNÍ PODMÍNKY KE STAŽENÍ